"Sarkasmus: poslední útočiště skromných a čistých lidí, když se někdo hrubě vloupává do soukromí jejich duše." (F.M. Dostojevskij)

Ono no Komachi

28. května 2011 v 14:40 | Morwen |  Ono no Komachi
Nedávno mi taťka přinesl knížečku s názvem Do slov má láska odívá se od japonské básnířky Ono no Komachi. Velmi mě zaujala, protože jsem moc poezie od žen :D nečetla. A navíc jsem kromě haiku v postatě nic japonského nečetla, teda když nepočítám mangu :D Protože já sama o této paní nic nevím, opíšu sem krátké info z knížky :-D

(celý článek)


Ono no Komachi (lidi, čte se to Ono no Komači , jasný :D ? )
-kolem r. 850
Nadaná, vzdělaná - a krásná.
Geniální básnířka, femme fatale heianského císařského dvora v Japonsku 9. století, na němž se poezie stala nezastupitelným prostředkem komunikace ve veřejném i soukromém životě.
Milovaná, obdivovaná - a ve stáří podle pověstí i vysmívaná. Inspirace nespočetných básnických generací, postava z legend a divadelních her.
Uznávaná součastníky, obklopena nápadníky - a stále lákavě tajemná pro literární badatele a historiky. O jejích životních osudech se můžeme dohadovat jen z jejího díla; dokonale vybroušené drahokamy jejich básní však uchvacují a dojímají dodneška.

Knížka vyšla v nakladatelství Vyšehrad a břebásnění pořídil Zdeněk Gerych na základě doslovných překladů naší přední japanoložky Zdeňky Švarcové.

Jak se tak na to koukám, vypadá to dobře :-)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama